Diorama

Chevrolet de Luxe HT COUPE Diorama scale 1:43

diorama_gulipeksanat_car

Dioramamım konusu ölçek oldukça mini 1:43 otomobiller Chevrolet  Deluxe HT COUPE diğeri ise Chrysler 1952 Desato herkesin hayalinde var olan ev garajı minik bir hikaye ….elbette her zaman oluduğu gibi otomobiller haricinde tüm çalışmam kağıt ve atık kağıdın tüm imkanları kullanılarak yapılmıştır

 

Chevrolet_coupe_diorama_handmade_garage_old (8)

AMERİKAN OTOMOBİLLERİ

Yaşadığımız dünyadaki en önemli teknoloji ürünlerinden biri otomobillerdir şüphesiz. İcat edildikleri zamandan bu yana teknolojinin gelişmesiyle birlikte hep daha yeni, daha farklı şekillerle çıkmıştır karşımıza. Amaç hep en iyisini üretmek oldu belki de, hep bu amaçla çalışıldı, ama her yeni otomobilin ardından daha iyisi geldi. Bir noktadan sonra ise otomobil çeşitleri, modelleri, özellikleri ve aksesuarları takip edilmez bir şekilde çeşitlendi. Görünüşündeki ihtişam, kullanımındaki konfor ve sahip olmanın verdiği güç duygusuyla, kısa zamanda ihtiyaçtan öte insanların hayallerini süsleyen bir unsur haline geldi.

 

İnsanoğlu otomobili icat edene kadar pek çok aşamadan geçti. Daha teknoloji diye bir olgunun var olmadığı, insanların doğayla mücadele içinde oldukları bu dönemde, hayat şartlarını kolaylaştırmak için binek hayvanları kullanılıyordu. Ardından, insanoğlunun yaşamını kolaylaştıracak, insanlık için oldukça önemli olan tekerlek icat edildi. Tekerlek ilk önce binek hayvanlarıyla kullanıldı. Daha sonra ise tekerlek yardımı ile at arabaları, kızaklar ve tarımda kullanılabilecek çeşitli araçlar elde edildi. Artık insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan; tarım, taşımacılık, göç gibi ihtiyaçlarını gerçekleştirmek daha kolay hale gelmişti.

 

İhtiyaçlarını gidermede kolaylık sağlaması amacıyla yapılan bu araçlar kısa zamanda insanların hayatlarının önemli bir parçası haline geldi. Artık bu araçlar, insanoğlunun hayatla mücadelesine kolaylık sağlamanın yanında bir lüks, hatta ihtişamıyla gücün simgesi oldular.

 

 

19.yy’ın sonlarında insanların hayatına giren otomobil, 20.yy ile birlikte insan hayatının bir parçası olmuştu. 1900’lü yıllara gelindiğinde arabalar artık insanların zevklerine hitap etmeye başlamıştı. Genellikle siyah renkte üretilen otomobiller önce çeşitli renklere büründü, 1960’lı yıllarla birlikte ise adeta gücü simgeleyen büyük arabalar üretilmeye başlandı. İlk otomobillerin üretim aşamasında karşımıza çıkan modeller ile otomobil çeşitlerinin artmasıyla karşımıza çıkan modeller arasındaki fark, yapılan çalışmaların hızını ve verilen önemi anlatıyor.

 

1960’ yıllara kadar Türkiye’de sadece Amerikan otomobilleri ve bazı Avrupa otomobilleri bulunuyordu. Çünkü otomobilin ithal edilmesi maddi açıdan oldukça zordu.

Elbette filmlerin ve reklamların Amerikan arabalarına hayran bir kuşak oluşmasına neden oldu.Filmlerinde otomobillerini çok öven Amerikan yapımı filmler ve diziler evlerimize konuk olurken hayallerimize ve otomobil zevkimizin de temellerini oluşturuyordu ….

Günümüzde pek çok model otomobil olsa da bir çok kişi için Amerikan klasik otomobiller tutkunudur..

Üretilen her yeni modelle birlikte biraz daha ulaşılmaz oldu otomobiller; ama yine de her zaman birçoğumuzun hayallerini süslemeye devam ettiler. Otomobil sahibi olmak, hayatımızdaki pek çok amaçtan biri oldu, hatta hepimiz birer otomobil

tutkunu olduk. Otomobiller hakkında teknik anlamda bilgiye sahip olmasak bile, bu onlarla ilgilenmemize engel olmadı ve hepimizin zevkine uygun bulduğu bir model hep oldu. Farklı bir amaçla çıkılmıştı yola, belki de hayatı biraz daha kolaylaştırmak, zamana karşı yarışta hız kazanmak… Şimdiyse bu yarış; otomobil üreticileri, firmalar ve belki de asla “en iyisi” olmayacak otomobillere sahip olmaya çalışan insanlar arasında yaşanıyor.

Dünyada toplam motorlu taşıt üretiminin yaklaşık %70’ini otomobil üretimi oluşturmaktadır bu bile otomobilin hayatımızda ister sahip olalım ister olmayalım önemli bir teşkil ettiğinin göstergesidir.

 

 

 

Chevrolet_coupe_diorama_handmade_garage_old (7)

Chevrolet_coupe_diorama_handmade_garage_old (6)

Chevrolet_coupe_diorama_handmade_garage_old (5)

Dioramamım konusu ölçek oldukça mini 1:43 otomobiller Chevrolet  Deluxe HT COUPE diğeri ise Chrysler 1952 Desato herkesin hayalinde var olan ev garajı minik bir hikaye ….elbette her zaman oluduğu gibi otomobiller haricinde tüm çalışmam kağıt ve atık kağıdın tüm imkanları kullanılarak yapılmıştır .

 

Amerikan arabalarının çekiciliği sanırım  arka mahallenin asi çocuğu havasındadırlar. Dikkat çekmeyi severler ve bu nedenle seslidirler ve elbette Amerikan insanının özelliklerini taşıdıkları için rahat ,geniş ,uzun büyük,  aile otomobilleridir

Birleşik Devletler’de araç motoru için asıl önemli mevzu uzun ömürdür. Çünkü orada kıta coğrafyası gereği eyaletler ve şehirler arası mesafeler çok uzun. Bunu çok uçuk maliyetlere çıkarmadan ve komplike hale getirmeden gerçekleştirmenin en basit yolu da yüksek hacim+düşük devir kombinasyonudur.

Amerikan arabalarını en baştan beri özel kılan diğer unsurlar ise otomatik şanzıman, klima ,elektrikli camlar westinghouse fren hidrolik direksiyon)1950’lerde Amerikan otolarında standart donanımlar olarak piyasaya sürülmüştür bu nedenle de konforludur. ama yakıtı , parçası , tamiri pahalıdır bunu da kabul etmek   gerek ,yinede dizayn deyince araba Amerikan arabasıdır  ,alman ve Japon arabaları Amerikan arabaların eksik yönlerini kapatsa da ilkler her zaman özeldir ve Amerikancılar her zaman var olacaktır isterseniz bir Alman yada Japon otomobiline sahip olsanız bile……

 

 

Chevrolet_coupe_diorama_handmade_garage_old (3)

Chevrolet_coupe_diorama_handmade_garage_old (1)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir