Miniature food

Smarta Clay Nedir?

Smarta Clay hava ile kuruyan fırın gerektirmeyen kuruduğu zaman esnek ve sağlam yeni nesil Türk malı modelleme hamurudur.

Yerli Sermaye ile üretilen Kadın girişimci Nurhan Durukan imzalı Türk malı 500gr ve 250 gr paketli çok renk seçeneği olan bir modelleme hamurudur.

24 renk klasik hamuru bulunmakta bu seride olan orjinal yazan renk kuruduğunda yarı şeffaf olur Minyatür çalışıyorsanız domates karpuz limon ,portakal gibi yarı şeffaf gıdaların yapımında kullanabilirsiniz.

Figür çalışmak istiyorsanız ten rengi Smarta ile orijinal yazan hamuru eşit olarak karıştırın ve figürlerin el ve yüzlerini bu karışımla yaparsanız kuruduğunda çok hoş bir ten elde edebilirsiniz.

6 renk metalik hamuru bulunmakta Takı ,aksesuar için muhteşem .

4 renk Neon renkleri var ki bunlar takı ,aksesuar yapımı ,çocuk odaları için yıldızlar yapmak için çok uygun ve eğlenceli çalışmalar olacaktır.

2021 sonunda tanıştığım bu hamur benim gerek diorama gerek minyatür çalışmalarımda kullandığım ve bundan sonrada kullanacağım favori ürünüm oldu.

Sonsuz kere tecrübe etmiş olduğum Smarta öncelikle yumuşacık olması insanı asla yormayan çalışma kolaylığı sağlayan bir yapısı olması zaten beni en başta mest etti.

Asıl önemli olan ise hava ile kuruması ve ipek gibi yapısıdır.Dilediğiniz şekli veriyorsunuz ve kurumaya bırakıyorsunuz .Çalışmalarınızda yapıştırma gerekiyorsa su yeterli olacaktır bu hamurun yapıştırıcısı Su dur .neden su diye merak ederseniz su bazlı ürünler en iyi su ile yapışır su hamuru aktive eder ve muhteşem bir birleşim sağlar ,kuruduğunda bile bu geçerlidir ama bazen kişinin çalışma alışkanlıkları bulunmaktadır bu durumda su dışında su bazlı yapıştırıcı olan PVA tutkalı önerebilirim .Pva Kuruduğunda şeffaflaşan tutkaldır .

Smarta hamuru dilediğiniz boya ile renklendirebilirsiniz ister hamura katın ister boyayın yada sonsuz renk seçeneği ile boyamadan çalışın .

Nelerle denedim ;gıda boyası ,guaj boya ,akrilik boya ,yağlı boya ister toz boya ister su bazlı boya olsun hamurla güzel anlaşıyorlar .örnek vermem gerekirse yaptığım minyatür ekmeklerde kuruduktan sonra boyadığım ve kurumadan boyadıklarım arasındaki farkı ben bile zor anlarım .

Boyama ve hangi renkler konusunda o kadar çok soru var ki sanırım buna bir kolaylık bulmam gerekiyor belki bir ekmek boyama boya kiti yapmam gerekecek )

Smarta hamur hava ile kuruyan tüm hamurlar gibi kururken elbette içerisindeki az miktardaki su buharlaştığı için biraz küçülme oluyor Minyatür gıda için bu şahane bir avantaj düşünün zaten küçük çalışıyorsunuz o kururken birazcık daha küçülüyor bu çok keyifli .

Smarta için buraya tıklayınız.

Elimde görmüş olduğunuz Ekmekler ve ekmek çeşitleri için Smarta hava ile kuruyan hamur kullandım.

Smarta hamur ile yapmış olduğum tecrübe etmiş olduğum her konuyu bu yazımla sizlere aktarmak istedim umarım yardımcı olmuştur .

Eklemek istediğim dip not ise Smarta hamurun özel bir ambalajı bulunmakta ama ben yine de ,alüminyum folyo ile hava almayacak şekilde sarmalıyorum ve kullanmadan önce yazın sıcak havada gerek yok ama kış için biraz sıcakta bekletirseniz kurumuş hamur tekrar siz kolay çalışmanız için yumuşayacaktır adı gibi Akıllıdır …:)

Sevgilerimle……Gül ipek

smarta clay
pizza
pide
miniature_kahvaltı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir