Atolye

Garage Diorama Workshop

1960 yıllarının tamirhanesi ilk diorama çalışmamı fotoğraflı olarak anlatmak istiyorum. Umarım yapmak isteyenler için öğretici olur. Öncelikle benim ana malzemem elbette mukavva kağıt vs. Siz dilediğiniz malzemeden çalışabilirsiniz. İlk iş ölçek seçmek 1/24, 1/25 ve 1/18   makbul olan ölçeklerdir. Otomobil, aksesuar  ve her türlü malzemeyi bulmak kolay.  Ölçek belirlendikten sonra hangi  yılı çalışacağımızı belirlemek gerekli. Sonrasında gerçek bir oto tamirhanesi veya garajın gerçek ölçüleri hatta fotoğrafları bile çalışmaya yardımcı olacaktır. Ben hayal gücümü kullanarak bir tema seçtim. Gerçek boyutları olan bir tamirhaneyi 1/24 küçülttüm, ölçülere göre mukavvayı kestim ve yapım aşaması başladı. Fotoğraflardan takip edebilirsiniz.

Tamirhane Diorama 1/24  /Workshop -1-Yukarıda görüldüğü gibi ölçek belirlemek için çalışmayı düşündüğünüz yılın bir otomobili olmalı. Ona göre mantık yürütebilirsiniz. (Amerikan Arabalarının biraz büyük olduğu unutulmamalı) .

Tamirhane Diorama 1/24  /Workshop -2-Üstte görüldüğü gibi ben ilk garaj kapısını çizdim, her parçayı ayrı çalışıp pazıl gibi birleştireceğim .

 

Tamirhane Diorama 1/24  /Workshop

Burada  görüldüğü gibi kapı yavaş yavaş şekillenmeye başladı, Demir kapı görüntüsü için açık renk boya her zaman tercihimdir.9302 antik beyaz . Boya olarak kullandığım yıllardır vazgeçemediğim su bazlı boyalardır. Ahşap, seramik ve metal için çok rahat kullanabilirsiniz. Ancak benim gibi mukavva tercih edecekseniz boyayı su ile inceltmiyoruz yoksa kağıt suyu çeker şişer ve ölçüleriniz değişir.Her zaman kullanıdım boya Tex.co boyaları, tuğla rengi için Tex.co  acrylıc  ,9021 turuncu ve 9020  kızıl kahve rengi boya karışımı ile kuruduktan sonra doğal bir tuğla görüntüsü elde edilir.

Tamirhane Diorama 1/24  /Workshop -4-

Resimde  görüldüğü gibi ben bu tür mekanlara yığma tuğlayı çok yakıştırıyorum. Yapımı için herhangi bir yumurta kartonu ile çalışmak  yeterli. Tuğla görüntüsü kendiliğinden oluşuyor, kartonun dokusu buna yardımcı oluyor. 05 cm x 2 cm ebatlarında çok düzgün olmasa da arada düzgün kesmek şartı ile şeritler kesiyoruz. Sonrasında fotoğraflarda görüldüğü gibi tek tek milim aralıklarla 2 kat birbirine yapıştırılmış yani hacim verilmiş mukavvaya yapıştırılır. Bunları kesip hazır tutarsanız çalışma kolaylaşacaktır. Dilediğiniz yere döşedikten sonra beyaz boya ile kalın bir astar çekiyoruz boyada su olmayacak  bunu unutmayalım,

 

tex.co Actylıc Boyaları

 

Tamirhane Diorama 1/24  /Workshop /garaj kapısıŞimdi tamirhanenin garaj kapısı ve tuğlalı duvarları meydana çıktı, elbette kirletmeden olmaz . Gerçekçi olmasına en önemli katkı, boyamadan geçiyor.

Duvar çalışması Tex.co no :9302 Antik beyaz

 

Tamirhane Diorama 1/24  /Workshop /telliBu da tamirhanemizin kapı karşısına gelen diğer duvarı.

 

Tamirhane Diorama 1/24  /Workshop -5-Yukarda ki fotoğrafta iki kapının da artık iyice meydana çıktığını görüyoruz.

Tamirhane/diorama/1/24 /telli

 

diorama 1/24

Sonbahar yaprak çalışması.

Sonbahar Yapraklar/Autumn Foliage Tex.co boyalarım,bir Türk markasıdır.

 

Autumn Foliage

Autumn Foliage

Tamirhane çatı çalışması yapılışı:tex.co aceylıc n0:9052 numaralı gri boya ile çalıştım .

 

DSC_0632

DSC_0635

DSC_0640

DSC_0642

DSC_0651

DSC_0647

Tex.co markası wood coating  doğal ahşap efektleri boyalarını üretmeden önce granül kahve kullanıyordum ,şimdi en çok kullandığım boya  504 brown.Bu çalışmamda Çatı eskitmede kullandığım boyadır .

 

Viyol ,yumurta kartonundan taş duvar çalışması .

 

Mukavva ,duvar taş çalışması

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir