Atolye,  Diorama

Diorama nedir

GülİpekSanat /İstanbul

Yaratıcılığın ve hayal gücün ifadesi Gül ipek ,   29 / 04 /2013 yılında Kurmuş olduğum Gülipeksanat şirketim , müze projeleri ,kurumsal firma kuruluş hikayeleri çalışmaları ,film,  figür koleksiyonerleri ve özel projeleri tamamen el yapımı çalışmalarım ile Diorama Atolyemde istanbulda yaşamaktayım.

Müze dioramalarında 1/1 ölçekli canlandırmalarda yer alan yöresel yemekleri 1/1 ölçeğide çalışmaktayım. http://replikafoods.com

İnsan  gördüğünden öğrenir,etkilenir ve öğrendikleri ve etkilendiklerinden GÖRDÜKlerini etkiler .Bir diorama gördüğüm zaman özgün olmasını isterim kendi hikayesi hatta özeli ,bir dioramadan diorama çalışılmaz veya bir sanatçının çalıştığı dioramayı kopyalamak zaman kaybıdır kendi hikayenizi ,hayalgücünüzü anlatın ,bunun yararını zamanla stil sahibi olduğunuzda anlayacaksınız.

DİORAMA NEDİR ?

Diorama;  (CANLANDIRMA )genel olarak bir anın ölçekli modellenmesi dir. Belli bir ölçeğe bağlı modelleri kullanarak tarihte veya insanın kendi hayal gücüne dayanarak oluşturduğu 3 boyutlu hikayedir  , bir sahne gibidir. Çalışma ne kadar gerçekçi olursa, olayın inandırıcı ve etkileyici yönü o derece çok olur. Sanatçı iç dünyasını,  onu etkileyen bir anı, ölçek olarak küçük kullansa da, anlattığı hikaye  büyük olur ve Diorama bir HİKAYE anlatmalıdır .

20.yüzyılın sonlarına doğru yapılmaya başlanmıştır .

Benim tarzım  (Building Diorama from Scratch )kendi dioramalarımın çizim ve tüm mazlemeleri bana ait olan bir stildir.Dioramalarımda kullandığım figürler (insan,hayvan vb…)yapım ve karakter yaratma bana aittir .

Dioramalarım da kullanmış olduğum kostümler ,aksesuarlar tüm çalışma bana aittir.Diorama için sağlam bir renk bilgisi ve resim yeteneği gerekmektedir .diorama 3 boyutlu bir çalışma gerektirir anı canlandırma bir fotoğraf gibi anı dondurma yeteneğiniz doğrultusunda ister tüm resmi çalışırsınız veya birkaç başarılı an ile tüm resmi anlatırsınız

Benim düşünceme göre Diorama sanatçısı için Diorama nın Malzemesi ve konusu sınırsız olmalıdır ,

Güçlü Bir Yaratıcılığa ve resim yeteneğine sahip olma ,hayal ettiğini 3 boyutlu masa üzerinde duran mukavva ,yapıştırıcı ve kretuar ile seçtiğin bir konuyu hayalinde ki gibi inşa edebiliyor ve resim yeteneğin ile o çalışmayı gerçekçilik katabiliyor sanız elbette yapabilirsiniz .

Yaratıcılık “Creativity” olduğunu öncelikle söylemek istiyorum. Aslında çoğu zaman tasarım ve yaratıcılık sık sık birbirine karıştırılan iki kavram olmuştur. Gerçekte tasarım öğrenilebilen bir şeydir; gerek okulundan, gerek ustasından, hatta kitabından, yani her tasarım yapan, yaratıcıdır anlamın gelmez. Yaratıcılığın ise, bir yetenek ve var oluşumuzda kişiye özel bir durumdur , Yaratıcılık neredeyse herkeste vardır! Ama az ama çok, esasen burada önemli olan Diorama yaparken yaratıcılığına resim yeteneğin ide ekleyebilmek tir çalışmayı gerçekçi gösteren boyamadır ,evet hayal gücünde bir hikaye yaratabilir tasarımını 3 boyutlu çizim bile yapabilirsiniz bu günün teknolojisi buna zaten imkan sağlamakta ama en çok sorulan bunu nasıl inşa edeceğimdir !!mesele o değil mi işte devreye YETENEK o sırada girmektedir …..Bana göre her işte olduğu gibi SABIR ,istikrar,düzen,özgün olma ,iyi gözlem yapmak , iyi resim okumakta yeteneklerinizin arasında varsa Diorama yapmak sizin için zor olmaz ,Bana sorulan en sık sorulardan diğeri ;Nasıl başlarım ve Gerekli malzemeler nedir ?sorusudur…..

Mukavva , karton,foreks ,strafor ,mdf vb malzemeler,yapıştırıcı, makas gibi malzemeler ile başlayabilirsiniz veya karton hazır kitler ile başlayabilirsiniz  doğru kesmek ve yapıştırmak ile başlamak doğru olacaktır ,çok pratik yapmak hem elinizin alışmasına hemde yaptıkça  ölçeklendirme yi   geliştirmenize olanak sağlayacaktır doğru ölçeklendirme bir dioramayı gerçekçi kılan boyama kadar önemli bir konudur .

3D yazıcılarla günümüzde  Diorama yapabilirsiniz her zaman dediğim gibi malzeme sınırsız olmalıdır sonuç anlatmak istediğinizi ne kadar başarılı anlata bildiğinizdir.

Atölye bölümü ,yeni başlayanlar için  lütfen bakınız

Kapı Workshop

DİORAMA

CANLANDIRMA

Aşağıda bir çok diorama çalışmalarımdan örnekler görebilirsiniz, her ölçekten kendi hayal gücüme dayanan kendi masalsı anlatımımla el yapımı dioramalarım bulunmaktadır .

Canlı görmek isteyenler için

Çalışmalarım 18/11/2014  tarihinden 10/01/2016 tarihine kadar İstanbul Rahmi M.Koç Müzesi müze içerisinde sergilenmektedir

2017

World First International Scale Modelers Directory

2017 World’s Top 170 Dioama Artists Türkiye /Gül ipek

http://atomscales.com/dioramas

gul_ipek

gul_ipek_sanat (1)

...

picku_diorama_how_chevy_auto_oto_gül_watermill

Diorama nedir.

cargarage_diecast_model_autoart_garage

A Forrest Gump scene diorama

workshop-005

rust_diorama_oto _chevrolet _diorama_picap (7)

gül_canon_toute66 (44)

route66_us_cargarage_car_gas_diorama (59)

Route-66_garage_old_diorama_üst

10420271_10204241562020074_2169967482357572015_n

gaspomp_diorama_ (47)

gaspomp_diorama_ (10)

treehause_hamnmade_dollhause   (25)

German_ building_diorama (10)

kuz-gul

auto_gul_vw_diorama

tıre_auto_paper

rahmi _koç_museum_mustang_ (4)

rahmi _koç_museum_mustang

dollhouse_

Tire repairman_Tire shop

dıorama_garage_paper_handmade_door_art

cars

1:24 Car Engine

Building Diorama from Scratch By Gül İpek 2013  istanbul / TürkiyeDiorama /1970 Dodge/Tamirhane

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir