Çelik el aletlerim
Atolye

Diorama Malzemelerim .

Merhaba 2012 yılından beri Diorama ve Minyatür gıda çalışmalarımda kullandığım malzemelerimden ,olmazsa olmazlarım neler yazmak istedim. 2023 GÜNCELLEME YAZISIDIR .

10. yılımda kullandığım bu malzemelerim değişmemiş.

Kreatuar kullanmaya devam hala en iyisi ,düşüncem değişmedi .

Soft pastel ,onlarca marka denedim yıllar içerisinde en kötüsü çin malı tebeşir gibi pasteller çıktı kötü ötesi ürünlerdi ama hala dahada yumuşak minyatürcüler için özel bir ürün yok,yerli üretim hala yok .bulunması kolay olan markalar daha popüler oldu hatta soğuk porselen hamurdan Gül ,çiçek yapan insanlar bile kullanıyor soft pastel boyaları çok doğal duruyor .

Cutting mat ;10 yılda sanırım10 tane eskitmişimdir yıkamaktan, tellemekten ama asla kesilme ,çizilme yok ve hala YEŞİLLER .

Oyma aletlerim yada dediğim gibi Dişçi malzemesi olan o muhteşem çelikler çizik bile yok ,yamulma yok ,paslanma yok değil 10 yıl 50 yıl kullanıla bilinir.

Boyalar ,makaslar,fırçalar zaman içerisinde değişiklik gösterebilir bizim konumuz demirbaşlar .

KRETUAR.

Öncelikle, tartışmasız en başta gelen Olfa AK-4 Kretuar Profesyonel elbet japon icadı ve markasıdır olfa hikayesini de çok severim .1956’da Japonya adam Yoshio Okada tarafından icat ediliyor .Olfa AK-4 Kesim Bıçağı, profesyonel kullanım için tasarlanmış bir üründür. Yüksek kaliteli çelikten imal edilmiş kesici bir bıçağa sahiptir ve sağlam bir plastik gövdeyle desteklenmiştir. Olfa’nın benzersiz özelliği, kesim bıçaklarının ucu körleştiğinde bıçağın tamamen değiştirilebilir olmasıdır. Bu sayede, her zaman keskin bir kesim ucuyla çalışabilirsiniz.

OLFA KESİM BIÇAĞI

SOFT PASTEL BOYA

Soft pastel aslında çocukluğumuzdan alışık olduğumuz pastel mum boyanın yağsız versiyonu gibi hatta piğment ve talk karışımının preslenmiş blok halidir, minyatür gıdaları boyamada kullanıyorum pişmiş, kızarmış efekti vermede daha iyi bir malzeme bilmiyorum, bir çok dünya minyatür sanatçıları ile kurduğumuz facebook grubunda bu soft pastelin en iyi olduğu ortak kararımız şuan az bilinir olsa da daha popüler olmasını diliyorum ve elbette Sanat malzemelerinin fiyatları genellikle markaya, kaliteye ve üretim sürecine bağlı olarak değişebilir. İthal bir ürün olduğunda maliyetler daha yüksek olabilir Aynı zamanda, daha uygun fiyatlı alternatifler araştırarak ve farklı markaları deneyerek kendi ihtiyaçlarınıza en uygun malzemeyi bulabilirsiniz. , Koh-İ Noor Toison D’Or Soft Pastel Boyayı ülkemizde bulabiliyor olmam beni mutlu ediyor.

Renkli pastel boyaların setlerinde bazen ihtiyaç duyulan spesifik renklerin bulunmaması, sanatçıları kendi karışımlarını yapmaya yönlendirebilir. Ancak bu durum ekstra çaba ve zaman gerektirebilir. Özel renklerin yer aldığı setler veya ayrı olarak satılan renk seçenekleri, sanatçıların daha hassas ve belirli renk tonlarını kolaylıkla elde etmelerini sağlayabilir.

Toz piğmentlerin kullanılması da minyatür sanatçıları arasında gelecekte yaygın bir yöntem olacaktır . Ancak, tozun çok fazla tozutması ve yumuşak olmaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Daha yumuşak ve daha kolay uygulanabilir bir formülasyon, minyatür boyama işlemini kolaylaştırabilir ve sonuçların daha gerçekçi olmasını sağlayabilir.

Ben kullandığım markayı ekliyorum bir tık daha yumuşak olmasını dilerdim ama unutulmaması gereken bu boyalar Minyatür sanatçıları için üretilmemiştir amacı boyama olan bir ürünü eleştiriyor gibi olmak istemem ,Minyatür sanatçılarının sayısı ve ihtiyaçları, gün geçtikçe artacağına şüphe yoktur. Bu nedenle, üreticilerin minyatür sanatçılarının ihtiyaçlarına daha fazla odaklanması ve özel renk seçenekleri sunması olası bir gelişmedir. Sanat malzemeleri piyasası, talebe yanıt vermek ve farklı sanatçı gruplarının gereksinimlerini karşılamak için sürekli olarak gelişmelidir ben kendimi sektör yaratacak kadar güçlü hisseden bir insanım.

TOZ PİĞMENT /SOFT PASTEL

CUTTİNG MAT.

Masa üzeri matım ,koruyucu olarak düşünmeyiniz kesim yaptığınızda kolaylık olduğunu anlayacaksınız ve neden Dünyada ısrarla bu renktir anlamıyorum .Beyaz renk, genellikle sadelik, temizlik, profesyonellik ve açıklık gibi pozitif özelliklerle ilişkilendirilir. Bu nedenle, birçok ofis ve çalışma ortamında beyaz renk tercih edilir.Masa üzerinin renginin açık renk olmasını öneriyorum .

CUTTİNG MATS

SPATULA SETİ PASLANMAZ ÇELİK .

Oyma el aletlerim benim tercihim ilk günden bu yana Dişçi aletleridir bir ömür kullanabilir ,tam set olmasa bile ihtiyaçlarınız doğrultusunda içlerinde bir kaçını seçebilirsiniz Dioramaların gerçekçiliğini artırmak için detaylara özen göstermek önemlidir. Küçük ögeler, sahneye hayat ve hareket katar. Bu nedenle, doğru boyut ve ölçekte minyatür aksesuarlar, objeler, araçlar veya insan figürleri gibi detayları elle yapıyorsanız bu el aletlerini kullanabilirsiniz. ve Minyatür gıdalar çalışmak için ben hepsini önerebilirim ,bu bir sağlık hizmetleri için üretilmiş bir set olduğu için üzerinde el kaydırmaz yerlerini ben elim acıdığı için kumaş bant ile kapatıyorum .

10 adet olan bu seti ben AliExpress sitesinden almıştım. Yıl 2012 ömür boyu garantili bir üründür.(2023 güncelleme hala ürün satılıyor ama lütfen alırken spatula orta kısmı bende ahşap şimdi plastik olabilirmiş almadan sorunuz )

ŞEKİLLENDİRME /OYMA EL ALETLERİ

TUTKAL

Südor Firmasının pva beyaz kuruduğunda şeffaflaşır yazılı tutkalı benim vazgeçilmezimdir.Benimle özdeşleşen bir ürünüdür.Su bazlı kokusuz bir ürün 8 yıldır kullanıyorum ve yıllar içerisinde ambalajı değişti ve daha da şık oldu.Südor bir Türk markası ve firmasıdır.( 2023 güncelleme: ürün Mona Lisa Südorun markası ve daha şık bir ambalaj olmuş )

PVA TUTKAL

Metal Marzipan Set Top Başlı 4’lü

Bu ürün gerekli ve çok amaçlıdır ,Gerek diorama gerek gıda çalışmalarımda sık kullandığım araçlardır .Paslanmaz ,uzun ömürlü ve pürüzsüzdür.2023 GÜNCELLEME şimdilerde bir çok yerde ve onlıne mağazalarda ürünün adı 4 lü çiçek ütüsü olarak geçmektedir.

Metal Marzıpan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir