Diorama

Abandoned Chevrolet Diorama

DİORAMA /scale 1:24

 

Terk  edilmiş otomobiller

Bu ay ki Diorama konum, terk edilmiş Otomobiller, bende göl kenarında terk edilmiş  1950 chevrolet çalışması yaptım bu dioramaı farklı kılan ise gölete yansıyan gölge resim çalışması ,merak edenler için göl yaptığım malzeme resin /epoxy suya yazı yazılmaz ama resim yapılabilir.

 

Yaşanmışlıkları konu alan bir sanatçı olarak kısa süre önce bir haber benimde ilgimi çekti hatta çokta etkiledi  Belçika nın  Chatilon köyündeki Ormanda terk edilmiş yüzlerce eski araç ,ormanı adeta Araba mezarlığına çevirmiş fotoğraflarda o hüznü görmekte mümkün.2 .dünya savaşı sırasında ABD li askerlerin bıraktıkları  ve savaş sona erdiği zaman  ekseri birliklerine geri dönseler de araçlarını ormanda saklamak zorunda kaldılar yani 66 yıldır saklı araçlar gün yüzüne çıkmış  söz konusu otomobillerin sayısı yaklaşık olarak 500 ..!!

ABD ordusu nakliye için askerlerine kişisel sorumluluklar yüklediği ve onlarda maaliyeti göze alamadığı için bütün bu arabalar burda kaderine terk edildiği düşünülüyor.gerçekten hazin bir hikaye ama her zaman terk edilmiş otomobillerin hikayeleri hüzünlü dramatik değil elbette

Örneğin :

Zengin Arap emirliği Dubai’de bir kenarda unutulmuş yada çürümeye terkedilmiş Rolls-Royce, Bentley, Ferrari ve Porsche gibi markaları görmek artık sıradan bir olay  Petrol ve turizm sayesinde bir anda eline para geçen ve lüks otomobil alan Dubaililer, masraflarını ödeyemeyince de onları yol kenarlarında kaderlerine terk ediyorlar, Benzinin ucuz, verginin sıfıra yakın olduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde, en pahalı otomobiller, peynir ekmek gibi satılıyor. Kentte çalışan yabancılar ülkelerinin üçte biri fiyatına satılan Ferrari veya Mercedes’lere kayıtsız kalmıyor. Ancak “kesin dönüşlerde” bu otomobiller ciddi sorun yaratıyor. Dubai yasaları kentte çalışıp veya işyeri açıp sonrasında ayrılmak isteyenlerin “sıfır borçla” ayrılmasını gerektiriyor. Anavatana dönüldüğünde ödenen vergiler, Dubai’de lüks araç almanın avantajlarını yok ediyor.Bu nedenle Dubai’den ayrılırken aracını kaderine terkedenlerin sayısı artıyor. Dubai gümrüğüne göre yaklaşık 3 bin lüks araç bu şekilde terk edilmiş durumda.Genellikle Dubai Uluslararası Havaalanı’nın üstü açık otoparkında güneş ve çöl kumlarına terk edilmiş araçlar ülkelerinde yasal takibata uğramak istemeyen yabancıların kaderine terk ettiği birbirinden lüks otomobillerle doldu, neler mi var  1.5 milyon dolarlık bir Ferrari Enzo, 250 bin dolarlık bir başka Ferrari değeri en az 150 biner dolar olan Jaguar, BMW ve Audi’ler de bulunmakta  buda lüx bir mezarlık…

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (12)

cars1 (25)

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (11)

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (10)

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (8)

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (7)

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (5)

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (4)

abandoned_cars_chevrolet_gülipek (3)

Birde bu işin su altı kısmı var

Nasıl mı ?  Florida da sualtı araba mezarlığı

Florida’da polis, Broward County’deki Pembroke Park gölünün tabanından 25 terkedilmiş araç çıkardı.

Araba mezarlığı olarak kullanılan bulanık sulu gölün 50 feet derinliğinden çıkarılan araçlar sayesinde çok sayıda cinayet, hırsızlık ve dolandırıcılık vakasının çözülebileceği umuluyor.

Aralarında 1970 model bir Dodge Demon, 79 model bir Ford ve hatta bir Cadillac dahi olan hurda arabaların büyük çoğunluğunun çalıntı olduğuna veya dolandırıcılar tarafından göle atıldığına inanılıyor.

Ekim ayında göl yakınlarında direksiyon hakimiyetini kaybeden bir sürücünün aracının çıkarılması için başlatılan çalışmalar sırasında fark edilen “sualtı oto mezarlığında” bulunan hurda araçların yerleri sonar cihazlarla tespit edilerek araçlar dalgıçlar tarafından çıkartılıyor.

Aralarında 1970 model bir Dodge Demon, 79 model bir Ford ve hatta bir Cadillac dahi olan hurda arabaların büyük çoğunluğunun çalıntı olduğuna veya dolandırıcılar tarafından göle atıldığına inanılıyor  ,oldukça heyecanlı polisiye  filmlere konu olabilecek gerçek hikayeler

Elbette sadece dünyada değil bizim ülkemizde de nice hüzünlü hikayeler var .

Emektar arabalara ya hurdacının yolu gözüküyor ya da sessiz sedasız bir köşeye çekilmek kalıyor. Çünkü zamana ve teknolojiye yeniliyorlar.Hatırlayınız lütfenTerk edilmiş arabalar, mahalle arasında, eski bir elektrik direğinin sönmüş lambasının altında ya da boş bir arazide üzerine örtülmüş brandasıyla eski şaşaalı günlerini özlüyor gibiler. O günlerden geriye kalan patlak tekerlek ve çürümüş kaportalar. Yeşilçam filmleriyle tanıyoruz aslında onları. Zengin ve yakışıklı jön oyuncular kadar kullandıkları arabalar da dilden dile konuşulurdu bir zamanlar. Ford Mustang, Chevrolet, Buick ve daha nicesi. Şimdi zaman zaman üzerlerine çıkıp tepinen çocuklar ya da gecenin karanlığında onları yalnız bırakmayan evsizlerle tesselli olmaya çalışıyorlar.

Hiç merak ettiniz mi bu araçlar artık görüntü kirliliği yarattığı için sokaklarda terk edilmeleri yasak belediye araçları tespit ediyor sahipleri bulunmasa Makine Kimya Enstitüsü’ne arabaları belediye satıyor..

Türkiye’nin son yıllarda gelişen ekonomisi ve insanların satın alma güçlerinin artması yeniye olan rağbeti artırıyor. 2023 yılına kadar yerli otomobil üretmek hedeflenirken, kişi başına düşen araç sayısı da hızla artıyor. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun yaptığı çalışmaya göre her gün trafiğe 3 bin 600 yeni araç katılıyor. Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı olan araç sayısı ise 18 milyona ulaşmış durumda. Bu verilere göre her on iki kişiden birine bir araç düşüyor.

Otomobilnews dergisi ekim sayısından alınmıştır .
Otomobil News Ekim sayısı indirmek için tıklayın:
http://www.otomobilnews.com/arsiv/21_otomobilnews_ekim_2014.zip

abandoned_cars_chevrolet_oto (5) Tam ekran yakalama 21.10.2014 100905

 

Diecat otomobil ölçek 1:24   Chevrolet 1950 bel air coupe

 

2 Comments

  • Tınaz

    Merhabalar;

    Öncelikle çalışmanıza hayran oldum, kesinlikle izlemesi çok keyifli. Ama benim bir sorum olacak, o paslı görüntüyü nasıl verdiniz? Ben sırf o paslı görüntünün gerçekçi gözükmesi için modelin paslanmasını bekliyorum, ama sanırım bu paslanma yüzlerce yıl sürecek gibi 🙂 siz nasıl yapıyorsunuz bu gerçekçi pas görüntüsünü?

    • GÜL ipek

      merhaba, teşekkür ederim ,eğer facebook kullanıyorsanız videom var picup tavan paslandırması, akrilik boya ve sünger ile 3.5 dakikalık bir kısa video ,bir çok kişi ve modelci denedi vede başarılı oldu basit bir tekniğim var 4 renk boya ve sünger ile kısa vuruşlar sonuç doğal pas .:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir