Atık kagıt nedir? / What is waste paper?

Tabiata saygı, aklın vicdanıdır. Mustafa Kemal ATATÜRK

Atık kâğıt herhangi bir kullanım alanında fonksiyonunu tamamlayan ve atılan her türlü kâğıt, karton ve mukavvalara atık kâğıt denilmektedir. Bu kapsamda, her ne kadar son kullanım yerine gönderilmemiş olsa da, kâğıt fabrikalarından çıkan kopuk kâğıtlar, dönüşüm sırasında çıkan kırpıntı kâğıtlar ve gazete basan matbaalardan çıkan hatalı gazete baskıları ve baskı fazlası gazete kâğıtları da atık kâğıt kabul edilmektedir.

Atık kağıdın geri dönüş yüzdesini arttırmak için;Halkın eğitimine önem verilmeli, ilkokul eğitim programı içersinde  KAĞIT-ORMAN , ATIK-KAĞIT ilişkisi anlatılmalı ve küçük yaştan itibaren bu terbiyenin verilmesine çalışılmalıdır.Ayrıca; Kullanıcıların bilinçlendirilerek kağıtların çöpe karıştırılmadan münferit olarak  ayrı bir yerde biriktirmesi  ve kağıt gibi geri dönüşebilen diğer atıklarında (şişe, cam, metal, demir, kumaş,naylon) yine çöpe atılmadan ayrı olarak toplanma imkanlarının sağlanması gerekmektedir.

VİYOL Nedir ?(Yumurta Kartonu)

Viyolün özü kâğıt lifidir. Yumurta kartonu ve meyve ambalajı gibi viyol ürünler kâğıt – su karışımı “pelte”den yapılır. Daha doğru bir deyişle, sözünü ettiğimiz şey doğal-yenilenebilir bir hammaddeden üretilen lifli malzemedir.Bu lifler el değmemiş lifler ve geri dönüştürülmüş lifler olarak ikiye ayrılır.El değmemiş lifler, yetiştirilmesi yıllarca süren ağaçlardan elde edilen liflerdir.Bunlar viyolün üretiminde yalnızca sınırlı oranda kullanılır.Üretimin çok büyük bir kısmında geri dönüştürülmüş lifli malzeme kullanılır. Bu kategorideki en yaygın hammadde ise, tüm Avrupa’da 40 ayrı kalitede ticareti yapılan atık kağıttır. Tek başına viyol endüstrisi, her yıl yaklaşık 400.000ton atık kağıdın ekolojik olarak geri dönüştürülmesini sağlar. Viyoldan yapılmış çalışmalarım. Elma ağacı çalışmamda bahçenin yer zemini viyol kullanarak yapılmıştır, toprak zemin ise demlendikten sonra atmadığım, kuruttuğum çay ve hafif kırık Türk kahve çekirdeği karşımıdır.

P1060758

P1060840

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>