Çek-çekçiler / Waste paper collectors

Çek-çekçiler (Kâğıt toplayıcıları)

Sokaklarda sabahın erken saatlerinde başlayarak gecenin geç saatlerine kadar gördüğümüz ama fark etmediğimiz, bir merhabayı bile çok gördüğümüz  birçok kadın, erkek, çocuk herkese çok yararlı bir işi gerçekleştirmektedirler. (Güngör Uras yazısından)  Son zamanlarda kullanılmış ambalaj malzemelerini, mukavva kutuları toplamaya başlamışlar . Çünkü bunların geri dönüşümü daha kolay, tekrar oluklu mukavva ve ambalaj malzemesi yapmakta değerlendiriliyor.

Çek – çekçi topladığı atık kağıtları küçük toplama ayırma tesislerine (TAT) satıyor. TAT’ larda belli standartlarla balyalanmış kâğıtlar geri dönüşüm tesislerine ulaşıyor. Çek-çekçinin topladığı atık kâğıt karşılığı eline geçen para kiloda  13-15 kuruş dolayında. Hurda kâğıdın tonu ise yaklaşık olarak 130-150 TL. Çek-çekçilerin topladıkları atık kâğıtlar, oluklu mukavva ve ambalaj malzemesi üreten geri dönüşüm tesislerinin talebini karşılamadığı için değişik ülkelerden atık kâğıt ithal ediyoruz. Atık kağıt ithalatına 2011 yılında 16.8 milyon dolar, 2012 yılında 8.9 milyon dolar ödenmiş. AGED yöneticileri, 3 yeni kağıt fabrikasının devreye girmesi sonucu atık kağıt talebinde 1.2 milyon ton artış olacağını bu nedenle atık kağıt toplama kapasitesinin artırılması gerektiğini belirtiyorlar. Geleceğimiz için ne kadar değerli bir iş yapıyorlar. Ben herkesin adına onlara teşekkür ediyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>